top of page

Yaxchilán

Yaxchilán je město staré mayské civilizace a v mayštině znamená ,,Zelené kameny". Leží ve státě Chiapas na břehu řeky Usumacinta a spadá do obce Ocosingo. Název Yaxchilán dostalo až v moderní době. Současná studia potvrzují, že kdysi se město jmenovalo Pa´Chan. Yaxchilán je uznávaný díky velkému množství kamenných stél, které tam byly nalezeny.

 

Starý Yaxchilán

      Yaxchilán byl důležitým místem během doby klasické a měl velkou moc v údolí řeky Usumacinty. Vládl ostatním menším městům jako byl Bonampak a dlouhou dobu byl spojencem  Piedras Negras (Černé kameny) a jistou dobu také Tikalu. Byl rivalem Palenque a v roce 654 mezi sebou vedli válku. Yat-Balam, zakladatel dlouhé dynastie nastoupil na trůn 2. srpna roku 320, když ještě Yaxchilán byl druhotným místem. Od té doby město rostlo až se z něj stalo regionální hlavní město a dynastie zde vládla až do IX. století. Yaxchilán nabyl největšího rozkvětu během dlouhé vlády krále ,,Escudo-Jaguar II", který zemřel, když mu bylo přes 90 let v roce 742.

 

Moderní historie Yaxchilánu

      Poprvé se o městě písemně stručně zmínil Juan Galindo v roce 1833. Profesor Edwin Rockstoh z Národního Guatemalského Colegia jej navštívil v roce 1881 a zveřejnil o něm krátký článek. Badatelé Alfred Maudslay a Désiré Charnay dorazili na místo v roce 1882 a zveřejnili podrobnější články i s obrázky a fotografiemi. Archeolog Teoberto Maler navštívil místo několikrát mezi lety 1897 a 1900 a v roce 1903 o něm vydal dvě knihy s přesným popisem jak Yaxchilánu tak ostatních nedalekých míst.

      V roce 1931 Sylvanus Morley vedl expedici institutu Carnegie, místo zmapoval a objevil další památky. Národní Institut Antropologie a Historie (INAH) realizoval archeologické vykopávky v Yaxchilanu v roce 1972 - 73, 1983 a v 90. letech.

      Od roku 1990 se věnuje Projekt prehispánské malby v Mexiku studiu předkolumbovských maleb. Podobně jako na ostatních místech z doby klasické, i Yaxchilán měl své nástěnné malby, jenomže ani zde se moc dobře nezachovaly a to z několika důvodů, především z důvodu přírodních faktorů. Například struktura Budovy VII se zachovala, i když ve velice špatném stavu. Styl nástěnných maleb v Yaxchilánu je katalogován jako tradiční od Usumacinty.

 

 

 

                                                       

 

 

 

 

 

 

      Yaxchilán byl vždy těžko přístupný a donedávna neexistovaly žádné příjezdové cesty v okruhu 150-ti kilometrů. Na místo se dalo dorazit jedině po řece anebo v letadýlku. V 90. letech mexická vláda začala budovat cestu do Guatemaly a pro turisty je to tady teď dostupnější.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dáma Xok, (vlevo)  žena krále Escudo Jaguar II si protahuje díru v jazyku provázkem s obsidiánovými střepy. Tato ceremonie se uskutečnila 28. října roku 709. Tato stéla se nachází v britském muzeu v Londýně.

bottom of page