top of page

Xunantunich

Xunantunich - je archeologické naleziště mayské kultury. Nachází se 130 km od Belize City. Toto sídlo bylo vybudováno nedaleko řeky Mopán, která protéká Belize ze západu na východ. Název sídla pochází z yucatánské mayštiny a znamená to ,,Kamenná Žena". Je to nové jméno a stejně tak tomu je i u mnoha dalších archeologických nalezišť. Původní jméno není známo. Kamenná žena se vztahuje k duchovi, který podle Belizanů žije v archeologickém místě. Obléká se do černého a svítí mu oči, jako kdyby měly plamínky. Obvykle se zjevuje naproti struktuře známé jako ,,El Castillo" (hrad), kde vystupuje do schodů nahoru a potom zmizí v kameni.

 

Spousta struktur v Xunantunich se datuje do doby klasické, mezi III. a V. století našeho letopočtu. Jsou zde viditelné důkazy, že město bylo vážně poškozeno zemetřesením v době, kdy bylo obýváno a které se vztahuje k jeho následnému opuštění svými obyvateli.

 

Jádro Xunantunich se rozprostírá na 2.6 km čtverečních. Zabírá komplex o 6-ti prostranstvích obklopených 25-ti chrámy a paláci. Nejemblematičtější stavbou je ,,El Castillo", který je zároveň druhou nejvyšší předkolumbovskou stavbou v Belize, hned po chrámu v El Caracolu se svou výškou 40 m. Archeologické vykopávky odhalily na některých stavbách fasády pokryty tenkými štukovými reliéfy.

 

První moderní výzkumy prováděl Thomas Gann v letech 1894 - 95. Další výzkumné archeologické projekty byly realizovány v letech 1930 - 1990.

bottom of page