top of page

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque

Palenque se nachází v mexickém státě Chiapas a má 43.ooo obyvatel. V Palenque se nachází spousta hotelů různých kategoríí, které poskytují ubytování návštěvníkům atraktivních míst v okolí. Jedno z nejnavštěvovanějších míst je archeologická zóna v Palenque, následují kaskády Misol-Ha a Agua Azul a Agua Clara a řeka Chacamax (Nututun).

 

      Palenque znamená ve španělštině zastřešené místo, ovšem opravdové jméno je: "Bakal-Ham" , což znamená ,,hodně vody” výsledek mnoha řek, které skrz Palenque protékají. Klima je teplé a vlhké s průměrnou roční teplotou 26 °C, dešťové srážky jsou 2,762.9 mm ročně, větry přicházejí převážně ze severu, obzvlášť v zimě. Z hlediska charakteristiky horského terénu a místního klimatu, je hojná hydrologie v okolí Palenque v podobě řek Usumancita, Chamacax, Chancalá, Chocoljaito, Bascán, Michol, San Simón a Trapiche typická.

 

      Město Palenque bylo založeno nedaleko archeologické zóny v roce 1567 dominikánským mnichem Pedrem Lorenzem. Do této nově založené lokality mnich Pedro Lorenzo integroval rodiny etnického původu ,,choles”, kteří volně žili v lacadonských lesích. Cholové doposud žijí v obcích nedaleko Palenque jako,  Salto del Agua, Tumbalá, Tila a Sabanilla a v horách na severu státu Chiapas a v místech tranzitu v Mexickém Zálivu. Domorodci nazývali místo, kde vybudovali Palenque , Otolun a jeho význam v cholském jazyce znamená opevněné neboli oplocené  místo.

 

      Uběhlo 200 let od založení Palenque neboli Otolunu, když tam kněz Antonio Solis v roce 1740 objevil archeologickou zónu. Na místě, kde je dnes archeologická zóna, se dříve rozkládalo velké město mayské kultury. Bylo to během doby klasické a jeho rozloha se odhaduje na 7 kilometrů od východu na západ a ještě nebylo úplně objeveno.

 

      Různorodost flóry - dřeviny jako strom ceiba, cedr, mahagon, chicozapote, guarumbo, kaučuk, jimba, stremcha, calaguaste, canishte, coralillo, castarica, pasaque, guajak. Fauna je zde také různorodá, můžeme zde potkat divokého kance, pásovce, mývala, želvu plochou, želvu krokodýlí, ostnaté prase, nosála, vačici, říčního leguána, jelínky, leguány, kozy, hroznýše, hada korálovce a kondora královského.

 

      Místní polpulace se z velké části věnuje zemědělsko – dobytkářské činnosti, z menší části průmyslu transformace a obchodu. Etnologie je zde míšena, nejdůležitější skupiny vytvářejí cholové, tzeltalové a lacandonové.

 

Archeologická zóna v Palenque

      Chrám Zápisů – jedná se o chrám na stupňovité pyramidě umístěný na východním boku. Jmenuje se tak díky třem kamenným deskám s hieroglyfickými zápisy, které se nacházejí uvnitř chrámů. Hieroglyfy vyprávějí do detailu historii vládnoucí dynastie města a události Pacala Velikého. Struktura je zdobena stukovými reliéfy. V interiéru chrámu sestupovalo dlažděné schodiště a ve dvou úsecích vedlo k pohřební kryptě Pakala.

      Sarkofág, náhrobni kámen, který jej přikrývá a stěny krypty jsou zdobeny basreliéfy, které mimojiné dokazují smrt Pakala a jeho sestup do podsvětí, kde se identifikuje s jedním z dvojčat, které v Popol Vuh přemůže pány z podsvětí a stanou se nesmrtelnými. V hieroglyfech krypty je dále popisován Pakalův původ a jeho předci, nebeská hudba a celá řada mayských božstev.

      Palác – spíš než jedna budova se zde jedná o komplex budov, které jsou mezi sebou propojeny. Byly postaveny, předělány a postupně zase modifikovány během 400 let. Nachází se v centrální části archeologické zóny a nese tento název díky souboru nádvoří, chodeb a věži o čtyřech tělesích, která jej charakterizuje. Obsahuje sochy a stukové basreliéfy vysoké umělecké hodnoty.

      Akvadukt – jedná se o obloukovitou strukturu vysokou tři metry. Dole vede řeku Otulum pod hlavním náměstím Palenque, v sekci odpovídající východnímu průčelí paláce se akvadukt komplementuje s kamenným mostem postaveným pod vodou na místě známém jako Královské Lázně.

      Soubor Křížů – skládá se z Chrámu Kříže, Chrámu Slunce a Chrámu Listového Kříže. Jedná se o soubor chrámů stojících na stupňovitých pyramidách, každá se svými reliéfy ve svém interiéru. Chrámy uctívají památku sestupu na trůn Pana Chan Bahluma II., po smrti krále Pakala Velikého a ukazují nového pána, kterému se dostavuje uznání jako svému předchůdci. Kříže, po kterých se nazývají chrámy, jsou ve skutečnosti reprezentace stromů kreace, která se nachází uprostřed Země v souladu s mayskou mytologií Chrám Kříže doposud zachovává ozdoby na štítu, zastavenou stěnu, která korunuje strukturu. Ve svém interiéru se nachází centrální deska, (dnes vystavena v Národním Antropologickém Muzeu v DF) která představuje pozemské monstrum, ze kterého klíčí kukuřice. Nad kukuřicí lemovanou dvěmi lidskými bytostmi sedí fantastický pták. Chrám Listového Kříže ztratil své průčelí, úplně se zachovala pouze jeho druhá chodba.

      Chrám Lva – byl tak pojmenován dle svého basreliéfu, dnes zničený, který představoval krále sedícího na trůnu ve tvaru dvouhlavého jaguára.

      Chrám Hraběte – byl takto pojmenován po Waldeckovi, který jej obýval během svého pobytu v Palenque a mimo jiných extravagancí si sám sobě říkal hrabě. (Jindy se nechal oslovovat Barone a jindy Vévodo). Elegantni budova má schodovité základy složené z pěti těles. Ve vrchní části se nachází chrám, který uchovává úplnost svých původních architektonických prvků.

Hřiště na Pelotu – Dvě paralelní platformy tvořící strukturu pro hru nazývanou Pelota. Nicméně ještě pořád je zde nutná práce výzkumu a konsolidace.

 

bottom of page