top of page

Monte Albán

Monte Albán

Monte Albán

Monte Albán

Monte Albán

Monte Albán

Monte Albán

Monte Albán

Monte Albán

Monte Albán

Monte Albán

Monte Albán

Monte Albán

Monte Albán

Monte Albán

Monte Albán

Monte Albán

Monte Albán je archeologické místo, které leží asi 10 kilometrů od města Oaxaca de Juárez. Monte Albán byl po dlouhou dobu sídlem dominantní moci v regionu Valles Centrales de Oaxaca, po úpadku de San José Mogote v době předklasické (1500-700 př.n.l.) až do pádu města v IX. století. Antické jméno tohoto města založeného Zapotéky na konci doby předklasické je stále předmětem diskuzí. V souladu s některými zdroji původní jméno bylo Dani Baá. Naopak se ví, ze Mixtékové znali toto město jako Yucucúi (z mixtéčtiny Zelený Kopec).

 

      Jako velká většina mezoamerických velokoměst, Monte Albán bylo město s plurietnickou populací. Za doby historie, město dodržovalo velice silná pouta s ostatními důležitými městy v Mezoamerice, obzvlášť s teotihuakánci během ranné klasické doby. Město bylo elitou a většinou obyvatel opustěno na konci Fáze Xoo. Bezpochyby ceremoniální prostory, které jsou součástí archeologické zóny v Monte Albánu, byly opět používány mixtéky během doby postklasické.  Pro tuto éru byla politická moc zapotécké říše rozdělena mezi různá města - Zaachila, Yagul, Lambityeco a Tehuantepec.

 

      I když je pravděpodobné, že jeho existence už byla známá v období kolonizace, Monte Albán není zmiňován nikde v dobyvatelských kronikách, ani v následujících stoletích, až do začátku XIX. století. Během první poloviny XX. století, Mexičan Alfonso Caso dokončil sérii vykopávek, které ho dovedly k nálezu Hrobky 7, kde odpočíval největší sklad mezoamerického zlatnického díla, který byl kdy do té doby objeven.

 

      Soubor prehispánských monumentů a historické centrum města Oaxaca de Juárez byly roku 1987 zapsány na seznam Unesco. Obřadní centrum Monte Albánu se nachází nahoře jediného kopce, který se nachází ve Valles Centrales de Oaxaca. Z výšek Monte Albánu je vidět na severovýchodě Valle de Etla, na východě Valle de Tlacolula a na jihu Valle de Zimatlan-Ocotlan. Vypadá to, že umístění centrálního náměstí antického zapoteckého města mělo strategické důvody a jeho lokalizace dovolovala lepší obranu v případě vojenského napadení. Většina populace žila v obydlích z materiálu podléhajícím zkáze na boku hory. Naopak politická, vojenská a náboženská elita žila uvnitř obřadního prostoru.

 

      Valle de Oaxaca se charakterizuje svým teplým klimatem, úrodnou půdou a přiměřenými dešti. Řeka Atoyac byla jistotou zdroje vody potřebné pro zemědělství, která byla hlavním finančním zdrojem Mezoameričanů. Monte Albán byl velkým politickým centrem regionu a nejdůležitějším přínosem bylo právě zemědělství. Centrální náměstí bylo postoupeno několika zákrokům, tak aby dostalo formu plochého prostranství a mohly na něm být postaveny budovy. Z druhé strany kopce obyvatelé postavili terasy s bytovými a zemědělskými jednotkami a vodními nádržemi, ve kterých se v období dešťů shromažďovala voda.

 

 

bottom of page