top of page

Lamanai

Lamanai - (v yucatánské mayštině: Lama'an Ai, ,,Ponořený Krokodýl") je archeologické naleziště předkolumbovské mayské kultury, taktéž jméno místa je z předkolumbovské éry a bylo zaznamenáno španělskými misionáři a zdokumentováno v mayských zápisech jako Lam'an'ain.

 

Místo se stalo důležitým v době předklasické, mezi IV. stoletím př.n.l. a I. stoletím n.l. I přesto se tam nachází stavby z novější doby a zdá se, že byl Lamanai obydlen až do XVII. století n.l. Po španělské konkvistě Yucatánu tam misionáři postavili křesťanský kostel, ale věčné vzpoury ze strany Mayů vytlačily Španěly pryč.

 

Většina Lamanaie byla až do sedmdesátých let neprozkoumána. Archeologické práce byly soustředěny do restaurování nejdůležitějších struktur, obzvláště Chrámu Masek, Chrámu Masek Jaguára a Vysokého Chrámu, z jehož vrcholu je možno shlížet na džungli obklopující Lamanai a v dáli na lagunu, která tvoří část vodního systému řeky Nuevo. Velká část Chrámu Masek Jaguára je pokrytá hustou vegetací a je docela možné, že býval větší, než Vysoký Chrám.

bottom of page