top of page

Calakmul

Calakmul je mayské prehispánské centrum na jihovýchodě státu Campeche, v regionu kampečský Petén, uprostřed biosférické rezervace Calakmul, je o rozloze 700.000 ha a nedaleko hranice s Guatemalou. Má zhruba 70 km2 a více než 6.000 struktur a byl hlavním městem regionu o rozloze 13.000 km2. V té době byl Tikal a Calakmul nejmocnějšími městy v mayské oblasti.

      Poprvé byl Calakmul zaznamenán v roce 1931 biologem Cyrusem Longhworthem Lundellem a zpočátku v něm prováděl výzkumy slavný ,,mayolog" Sylvanus Morley v roce 1932. Ovšem vykopávky velkého stylu tam byly provedeny až o 50 let později, pracovat se na tom začalo až od roku 1982 a pověřený byl William Folan z Autonomní Campečské Univerzity.

      Na bázi studií, která inicioval Folanův tým, se došlo k úsudku, že se jednalo o obrovské centrum mayské civilizace a dokonce byla i doba, kdy měl Calakmul více spojenců a větší moc, než samotný Tikal. Navíc se v 90. letech došlo k závěru, že Calakmul patřil k ještě větší organizaci, než se původně myslelo. Byl součástí říše, které se říkalo ,,Říše Hada", neboli říše Kaana či Kana a nejenom to, byl dokonce jejím hlavním městem!

      Obrovský pokrok ve studiu mayského písma právě v 90. letech dopomohl ke zjištění odborníků, že Calakmul a Tikal mezi sebou vedly vyhrocené války během více než jednoho století, což výrazně poznamenalo jak politickou tak ekonomickou budoucnost mayských měst v tomto regionu.

      Calakmul je v současné době objektem projektu velkého měřítka Národního Institutu Antropologie a Historie, který byl odstartován v roce 1993. Pro svou důležitost byl přidán na seznam Unesco 4. července roku 2002.

      Společně s Tikalem a El Miradorem v Guatemale a Palenque v Chiapasu, je možná nejdůležitější součástí mayských měst z doby klasické této mezoamerické civilizace.

 

 

bottom of page